Mapinguari
Mapinguari - takto nazývají podivného tvora, objevujícího se v příhraničí Brazílie a Bolívie. Podle očitých svědků, kteří jej spatřili má jít o tvora porostlého srstí po celém těle, jeho tlama má rezatou barvu a je i mimořádně nebezpečný člověku. Některé legendy praví, že svým obětem ukusuje hlavu. Tvor se vyznačuje i charakteristickým, nepříjemným zápachem.
Jeden kurátor Brazilského muzea tvrdí, že stopy které vlastní našel v pralese v Brazílii akorát, že byly čerstvé, nanejvíš pár dní staré.
Zoolog David C.Oren o existenci Mapinguari nepochybuje a to na základě nalezených stop, které objevuje již přes deset let. Připomínají prý stopy velkého medvěda či hrocha.
Podle Orena má zvíře dlouhou hrubou srst, čtyři dlouhé tesáky a pohybuje se po dvou nebo po čtyřech. Má také "neobyčejně hlasitý, hřmotný hlasový projev… podobný silnému lidskému hlasu, avšak zabarvenému jakýmsi mručením." Ve své vile v Brasílii má Oren další důkazy, mimo jiné hliněný otisk šlépěje, přes třicet centimetrů dlouhé a 2,5 centimetrů hluboké se třemi velkými prsty.
O existenci tohoto tvora podal zprávu v roce 1890 Roman Lista, který na něj narazil na Argentickém území. Tvrdí, že spatřil toto zvíře mezi stromy a dokonce na něj vystřelil. Akce neměla údajně žádný výsledek.
Typickým kandidátem na mapinguariho byli pozemní lenochodi rodu Megathérium, obývající kdysi Střední a Jižní Ameriku. Vymřeli zhruba před 0.01 mil lety a dosahovaly délky 6 m. Předpokládá se, že tito tvorové byli schopni postavit se na zadní končetiny, což by vysvětlovalo přezdívku Neandrtálec z Brazílie v seznamu Bernarda Heuvelmanse. I když se vlastně bude jednat o obřího lenochoda.
Na Venezuelském území si zase vyprávějí historky o kanimas nebo vasitry. Pravděpodobně se bude jednat opět o obří lenochody.
Nejde však o jediné možné vysvětlení, někteří kryptozoologové upozorňují i na možnost výskytu obrovského mravenečníka. Největší známý druh - Myrmecophaga tridactyla dorůstá až 2 metrové délky a 40 kilogramové váhy.